ZORLU BİR SERÜVEN: AİKİ-JUJUTSU

yazı 1

 

Dövüş sporlarından biridir Aiki-jujutsu. Herkes bilmese bile Samuraylar ve benim için önemli bir yere sahip. Eğer dövüş sanatlarından biriyle uğraşmak istiyorsanız kesinlikle önerebileceklerimden bir  tanesidir. Erkek veya bayan olmanız önemli değil. Bir yola baş koyduysanız yapabilirsiniz. Her iki tarafında kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Asla biri diğerinden üstün değil.

BİRAZ STRATEJİ

 

Öğretmenim hep derdi ki ‘Kavgayı mesafe belirler’. Birisiyle dövüşmeye başladığınızda bunu çok net fark ediyorsunuz; mesafeye göre hamleleriniz ve hamlelerinizin şiddeti de değişiyor.  Rakibin saldırı ivmesinden faydalanır; vuruş, tutuş, fırlatma ve bilek kilitleri gibi tekniklerle etkisiz hale getirmeye çalışırız. Bu da daha az enerji harcayarak hamle yapmamızı sağlar.

4

 

BİRAZ ANI

3

Çok güzel arkadaşlar edindim ve bunun dışında daha dikkatli olmayı, hızlı ve daha sakin olmayı öğrendim. En önemlisi, kendimi kontrol etmeyi hala daha öğreniyorum. Hemen birkaç hareket öğrenince bir kavgaya hazır olmuş olmuyorsunuz. Temel bazı şeyleri ( basit yumruk ve basit tekme atmak) artık birçok kişi biliyor. Her şeye bir anda atlamamayı öğreniyorsunuz. Bir bayan olarak ise ilk başlarda zorlandığım şey, daha çok erkek arkadaşlarımızın katıldığı bir toplulukta bulunmaya alışmak hayli zorlu bir süreçti. Yerimi belli etmem ve kendimi ezdirmemem gerekiyordu. Erkek arkadaşlarımın da davranış bakımından daha kibar olmayı öğrenmesi gerekiyordu. Zamanla herkes birbirine saygı duymayı öğrenince her iki taraf için, ilerlemek ve öğrenmek daha kolay oluyor.

BİRAZ DA TARİH

2

 

 

 

 

 

 

 

Aiki, iç enerji kullanarak rakibi kontrol etme tekniği anlamına gelir. Aikijujutsu, Aiki ile uygulanan Jujutsu anlamına gelmektedir. Samuraylar, ortaçağ Japonyası’nda düşmanlarını kısa yoldan ve en etkili şekilde silahlı ve silahsız dövüşte jujutsu’yu saf dışı bırakma yöntemi olarak kullanıyordu. İç savaşın bitmesiyle Samuraylar insan ruhunun eğitimine yönelik gizli gücün farkına vardılar. Savaş eğitimiyle birlikte akıl ile bedeni birlikte eğitmeye başladılar ve böylece Aiki-Jutsu ortaya çıktı. Aiki- jujutsu aynı zamanda Aikido’nun kökenidir ve çıkış kaynağıdır. Buradan da Aikijutsu’nun ne kadar zengin ve köklü bir içeriğe sahip olduğunu anlamak mümkün.

           ECE DOĞAN

                                                         Basılı ve Online Yayınlar Koordinatörlüğü Aktif Üye

               KAYNAKÇA

wikipedia.org

dentokanturkiye.com