Türkiye’nin Lezzet Haritası

turk_mutfagi_hayran_birakiyor_h11178

 

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız ve benim gibi Adanalı iseniz çok şanslısınız.Her tarafı cennet vatanın yemekleri  de bir o kadar güzel.Hayatın anlamını farklı tatlar denemeye adayan biri olarak sizlere ülkemizin neleri meşhur,nerede ne yenir nasıl yenir bahsetmek istiyorum.

         ADANA KEBAP

adana-kebap

Bir numaradan başlamamız gerekirse eğer plakası 01 olan Adana’nın Dünya’ya ün salmış lezzetinden başlamak istiyorum.Tarihi çok eskiye dayanan bu lezzeti diğer kebaplardan ayıran şey ise kuzu etinin zırhla dövülmesi ve içine kuyruk yağı konulması.Acısını da unutmamak lazım tabi…Adana Kebabı’nın servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik, sumaklı soğan salatası ve salatayla yapılmalıdır.Adana’ya yolu düşenlerin  ölmeden önce en az bir kere yemesi gereken  lezzet.

         BAKLAVA

a145de4c6f5738a4506c82a606890df5

Türkiye’nin  bir numaralı  tatlısı baklava, dünyanın her yerinde bilinen ve ağızları sulandıran bir lezzettir. AB Komisyonu tarafından 8 Ağustos 2013 Tarihinde baklavanın Türk tatlısı olduğu tescil edilmiştir.İnce yufkaların arasına yöreye göre ceviz, antep fıstığı,badem veya fındık konarak yapılır.Gaziantep’e yolunuz düşerse güzel yemeklerinin arkasına has baklavanın tadına bakıp damakta veren o lezzete ulaşabilirsiniz.

İÇLİ KÖFTE

3101552-icli-kofte

Türkiye’de Hatay,Osmaniye,Adana ve birçok yörelerinde yapılan bu lezzeti dünyanın hiçbiyerinde bulamayabilirsiniz.Bulgurun hamur haline getirilip içinin kıymayla doldurulmasıyla yapılan bu yemek şimdiden okuyanın ağzını sulandırdığını görür gibiyim.

    YAPRAK SARMA

indir

Yapması zor yemesi kolay olan bu lezzeti biz gurbette okuyan öğrenciler iç geçirerek okuyacaktır.Üzüm yaprağının içine pirinç katılarak yapılan bu yemeği ilk bulan nasıl zeki bir insansa saygıyla anıyorum.Özellikle zeytinyağı ile servis edilirse bir o kadar lezzetli oluyor.

  ÇİĞ KÖFTE

cigkofte-ziya-sark-sofrasi-florya-2

Özellikle Adıyaman ve Şanlıurfa yöresine ait olan bu lezzet  bulgurun yoğrulmasıyla her ustanın yapamacağı güzellikte bir tat.Aslı içinde çiğ etin isotla beraber marine edilmesiyle hazırlanır.Fakat ülkemizde daha çok etsiz çiğ köfte tüketilmektedir.Belki de hepimizin Urfalı bir arkadaş edinince ilk sorduğu sorudur,“çiğ köfte yoğurabilir misin?”

MANTI

manti-tarifi-1

Türk mutfağının zeka örneğinin en başarılılarından bir tanesi olan mantı,yapması en zahmetli fakat tadını hiçbir zaman hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzet.Üzeri sarımsaklı yoğurt ve tereyağ ile buluştuğunda ise ortaya muhteşem bir tat bırakmaktadır.

Türk göbeğinin neden bu kadar ünlü olduğu yukarıda verdiğim birkaç örnekle anlatılabilir.Yakın zamanda yine ülkemizin diğer lezzetlerinden sizlere bahsetmek üzere birkaç yazı paylaşacağım.Ağızlarımızın sularını silmenin vakti geldi galiba…

 

Murat HAYTAOĞLU

Yönetim Kurulu Başkanı