Sıkılmanın, Bilimsel Olarak Kanıtlanmış, Şaşırtıcı Faydaları

23933_151_11

Sürekli artan yapılacak listelerimiz & parmaklarımızın ucunda kendimizi oyalayabileceğimiz bu kadar teknoloji ile sıkılmak, neredeyse imkânsız.
Ancak maalesef bu bizim için kötü bir şey olabilir.

tumblr_nl1g02bWXf1sktjhko1_1280

Araştırmalar ortaya çıkardı ki; sıkılmayarak pek çok fırsatı kaçırıyor olabiliriz. İşte neden elektronik cihazlardan uzaklaşmanın & bir süreliğine sıkılmaya geri dönmenin iyi bir fikir olduğu:
1. Sizi daha yaratıcı yapabilir.
Araştırmalar; sıkılmanın beynimizi düşünceler arasında dolaşmaya ittiğini ortaya koyuyor. Bu da en orijinal & yaratıcı fikirlerden bazılarını bulmamıza yol açar.

2. Bir şeyler ters gittiğinde bildirir. Pek çok araştırma tarafından; sıkılmanın istediğimiz şeyi yapmadığımızı gösteren bir uyarı olduğuna & yaptığımız işi değiştirmek için bizi motive edebileceğine inanılıyor.

3. Sizi daha amaca yönelik biri yapar.
Araştırmalar; sıkıldığınız zaman hayal kurmanın, genellikle, insanların günlük aktivitelerini & gelecek hedeflerini planladığı “otobiyografik planlamaya” yol açtığını gösterdi.

4. Daha verimli olmanıza yardım edebilir.
Araştırmalar; hayal kurmanın birinin görevlen dirildiği işi başarma yeteneğine zarar vermediğini buldu. Aksine yardımcı olur.

5. Sizi daha iyi bir insan yapabilir.
Araştırmalar gösteriyor ki, sıkıldığımızda aktivitelerimiz bize anlamsız gelir. Bu da insanları hayatlarının anlamını bulmaları için hayır işleri yapmaya yöneltir.

6. Mutluluğun anahtarı olabilir. Saygıdeğer filozof Bertrand Russell, fazla heyecanın yorucu olduğuna & zamanla, onunla birlikte gelen zevki körelttiğine inanıyor. Sıkılmanın mutlu bir hayat için gerekli olduğuna inanıyor.

KAYNAK: http://www.businessinsider.com/how-being-bored-can-make-you-successful-2016-2

Uğurkan Bozkurt
Basılı ve Online Yayınlar Koordinatörlüğü Aktif Üye