RİO 2016 YAZ OLİMPİYATLARI

5040807

Geçtiğimiz yaz aylarında bir olimpiyat daha geldi geçti ve bu sene gerçekleşen olimpiyatlarda maalesef beklenen başarıyı elde edemedik. 2016 olimpiyatları Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde gerçekleşti. 2016 Yaz Olimpiyatları’nda 28 spor dalında, 41 disiplinde 306 yarışma düzenlendi. Toplamda 87 ülkenin madalya kazandığı olimpiyatlarda en çok altın madalya yine Amerika’nın oldu. Türkiye’yi ise 21 branşta 103 sporcu temsil etti. Bugüne kadar yapılan 30 Olimpiyat Oyunların’da Türkiye ilk kez bu kadar kalabalık bir sporcu ile  Rio’da hazır bulundu. Ne yazık ki bu kalabalık bir kadro ile Rio’ya gidilmesine rağmen Türkiye sadece 4 bronz, 3 gümüş, 1 altın toplam 8 madalya ile kapattı. 5 madalya ile Türkiye’nin en başarılı olduğu branş güreş oldu. Türkiye’ye diğer madalyalar tekvando, halter ve engelli koşuda geldi.

Türkiye’nin tek altın madalyasını ülkemize  güreşci Taha Akgül  getirdi. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena’da yapılan erkekler serbest stil güreş 125 kilo finalinde, son iki yılın dünya şampiyonu Taha Akgül ile son olimpiyat üçüncüsü İranlı Komeil Nemat Ghasemi karşılaştı.

Finalde Ghasemi’yi 3-1 yenen Taha Akgül kariyerinin ilk olimpiyat altın madalyasını elde etti.

 ta

Peki kim bu Taha Akgül ?

Taha Akgül 22  kasım 1990 Sivas doğumludur ve Karamanoğlu Mehmet bey üniversitesinde beden eğitimi bölümünde hala öğrencidir. Ankara aski spor kulübü sporcusu ve serbest güreşçidir. İlk altın madalyasını 2012 yılında Sırbistan’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 120 kg serbest kategoride kazanmıştır.2016 Olimpiyat şampiyonluğunun yanı sıra arka arkaya 2 Dünya, 4 de Avrupa şampiyonluğu elde ederek serbest güreşte son 4 yıla damgasını vuran biri olmuştur.

 

 

DİLŞAH IRMAK

Reklam-Finans Koordinatörü