RENKLERİN İNSAN PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

renklerin-insan-psikolojisine-etkisi_1

Renklerin hiç tartışmasız hayatımızda ne kadar büyük bir yeri olduğunu biliyoruz. Peki renklerin günlük yaşantımızda psikolojimizi,tavırlarımızı,hareketlerimizi büyük ölçüde değiştirdiğini biliyor muydunuz? Renkler psikolojik durumumuzun yanı sıra sağlığımızı ve enerjimizi de büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, renklerle tedavi, genel tedavi uygulamasını destekleyici olarak yüz yıllardır kullanılmaktadır. Örneğin, kalp rahatsızlığı ve verem şikayeti olanlara, aynı zamanda dinlendirici ve huzur veren bir renk olan yeşil renk tavsiye edilir.
Bir alışveriş merkezinde ya da bir cadde üzerinde yemek yemek için hangi mekana gideceğimize,bir giyim mağazasına girdiğimizde gözümüze ilk çarpan kıyafetlerin neden ilk önce hoşumuza gittiğine,süpermarketten alacağımız hangi çikolatayı canımızın istediğine renklerin psikolojimiz üzerindeki etkisi karar veriyor.Renkler alıcılar ve satıcılar arasında bir köprü görevi görürler.Görselliğin vazgeçilmez bir unsur olduğu çağımızda pazarlama uzmanları ürünlerin pazarlama aşamasında renklerin önemini es geçmezler.
Hangi rengin ne tür bir izlenim uyandırdığı aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Beyaz: Masumiyetin rengidir. Temizliği anımsatır. Gelinliklerin beyaz olmasının nedeni insanda uyandırdığı berraklık duygusudur.
Siyah: Gücün ve hırsın timsalidir.
Sarı: Bilindiği üzere güneşin rengidir. Dolayısıyla çarpıcıdır, canlıdır. Sembolizmde geçiciliğin rengi olarak bilinmekle beraber dikkat çekmesi açısından ticari ürünlerde oldukça fazla kullanılır.
Kırmızı: En dikkat çekici renktir denilebilir. Bu yüzden reklam malzemelerinde oldukça fazla tercih edilir. Bunun yanında kalp atışlarını hızlandırdığı söylenir. Bu yüzden yılbaşı ya da sevgililer günü gibi daha çok genç kesime hitap eden bu özel günlerde bu renkten faydalanılır. Yine dikkat çekici ve vurucu bir renk olması nedeniyle birçok firmanın logosu kırmızı ağırlıklıdır.
Turuncu: Sıcak renklerden bir tanesidir. Sosyalliği çağrıştırır. Bu yüzden turuncu renkli bir obje grubu, olduğundan daha fazla görünür. Ayrıca turuncu “herkes için” imajı verdiğinden yine pazarlama sektöründe sıklıkla kullanılan bir renktir.

Mavi: Bilinen en belirgin özelliği rahatlatıcı etkisidir. Ancak bunun yanında uzaklığı çağrıştırdığından soğuk bir renktir.
Yeşil: Doğayı anımsatır. Bu yüzden de dinlendirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda kendine güvenin ve bağımsızlığın sembolüdür.
Mor: İnsanda esrarengiz duygular uyandırdığı söylenir. Daha çok bilinçaltını açığa çıkardığı bilinir. Soğuk renklerden biridir.

Nisa ALTINOK
Basılı ve Online Yayınlar Proje Sorumlusu

Kaynakça:
-http://elvangokteke.blogspot.com.tr/p/kokular_13.html
-http://degisimehazirim.com/blog/renklerin-insan-psikolojisi-uzerine-etkileri/