ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

öoza

Neden daha önce izlemediğimi sorguladığım,izledikten sonra “kesinlikle kitabını da okumalıyım” dediğim film..Orjinal adı ile “Dead Poets Society”.

Filmin başrol oyuncusu Amerikalı oyuncu Robin Williams..

 

“1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy’de (takma adı Hell-ton) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlar. Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmayacaktır. Okul müdürü Bay Nolan, yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharı üzerine, sorumlu görmüştür. Bunu bahane ederek edebiyat öğretmeni Bay Keating’i okuldan ayrılmaya zorlamıştır, fakat bu ayrılığa onu anlayan öğrencilerinin verdiği tepki Bay Nolan’ı hayatı boyunca yaşadığı belki de en utanç duyacağı anına sürükler.”

 

Sizinle filmin etkileyici repliklerini paylaşmak istiyorum..

öozanl

1- “Hayata her an bambaşka gözle bakmamız gerektiğini kendime hatırlatmak için bu sıranın üstündeyim”

 

2- “Ağlamak değil gülmek için sebepler arayın”

 

3- “İnsan sadece hayallerinde özgürdür”

 

4- “Millet, kendi sesinizi bulmak için çabalamalısınız. Çünkü ne kadar uzun beklerseniz, bulmanız o kadar zor olur. Thereau demiştir ki, ‘’Çoğu insan hayatını büyük bir çaresizlik içerisinde geçirir.’’ Siz böyle olmayın! Bırakın bunu!”

 

5- “Ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben hep daha az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı”

 

6- “Lisan bir sebepten dolayı icat edilmiştir beyler; kadınları tavlamak için

7- “Aptalca hayaller peşinde koşmayan bir kalp gösterin, ben de size mutlu bir insan göstereyim”

ööozan

8- “Carpe diem’i dinleyin. O size yol gösterecektir”

 

Ayrıca..Şu an sadece İstanbul’da sahnelense bile..Ölü Ozanlar Derneği Gökçe Biçer tarafından tiyatro oyunu haline getirilmiş ve Tiyatro Kedi tarafından Mart’16 dan itibaren sahnelenmeye başlanmış..

 

İzleyin,izlettirin..Değecek.

 

Ecem ÖZDER

Basılı-Online Yayınlar Koordinatörlüğü / Aktif Üye

 

Kaynak:

http://listelist.com/olu-ozanlar-dernegi/ – https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96l%C3%BC_Ozanlar_Derne%C4%9Fi