Neden Her Zaman Yorgunuz?

cf193ff7f1c470a47310c32ba282bfe8

Bugüne kadar bedenen asla bu kadar az çalışmamış olmamıza rağmen her zamankinden daha         yorgunuz. Gücümüzü emen şey ne?

Bu rakamlar karşısında artık uyanmamızın zamanı geldi: Her dört Alman’dan biri kendisini işe    isteksizce sürüklüyor. “Stres raporuna” göre dokuz milyon Alman kendisini sürekli yorgun  hissediyor. Hem de yeterli uykuya, rahat masa başı işlere & yılda neredeyse 30 gün tatile rağmen.

Ayrıca geçtiğimiz 100 yılda haftalık çalışma saatleri sürekli düştü & haftalık ortalama 35,5 saati   buldu.

 

Neden bu kadar insan sürekli yorgun, isteksiz & gergin?  “Modern yaşamın zorlukları bizden çok şey talep ediyor.   Her şey daha hızlı, daha değişken & daha karmaşık bir hale geliyor. ”  diyor Heidelberg Üniversitesi’nden İş Sağlığı Hekimi Prof. Dr. Michael Kastner(70). “Artık emek vermek & dinlenmek arasındaki dengeyi kuramıyoruz. İşte bu bizi bitap düşürüyor & yaratıcılığımızı engelliyor.

 

Kastner 20 yıldan uzun bir süredir iş yaşamında küreselleşme & dijitalleşmenin etkileri üzerine uğraşıyor. Daimi tükenmişlik hakkında: ” 21. Yüzyıl depresyon yüzyılı oldu.” diyerek uyarıyor.

 

Şimdiden doktor ziyaretlerinin %30’dan fazlası “yorgunluk” şikâyeti üzerine yapılıyor. Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’ndeki bilim adamları, sürekli ulaşılabilirliğin & kendi hayatının kontrolünü kaybetmişlik hissinin küreselleşmiş dünyadaki en büyük stres faktörü olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırma sonucu üzerine Kastner  ” Bu acımasız rekabet daha da artacak”  diye ekledi.

 

Kastner’e göre “Kendini tanımak & ne zaman dinlenmek gerektiğini bilmek, günden güne daha da önemli hale geliyor. Öyle ki okullarda ders konusu haline getirilmeli.”  Artık boş vakitlerimizde dahi dinlenmiyoruz.   İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, günde ortalama 85 kere cep telefonumuza baktığımızı ortaya çıkardı. Her gün beş saatimizi akıllı telefonlarla meşgul olarak geçiriyoruz. Genellikle, ikincil iş olarak.  Yani; yemek yerken, televizyon izlerken hatta tuvaletteyken. ” Bir çeşit ‘verimlilik çılgınlığı’ içinde her saniye kullanılmaya çalışılıyoruz.” diyor Michael Kastner. Her yerde birden olmak istiyoruz. Tamamen planlanmış hafta sonlarının, dinlenmek hariç, her işe yaramasına bunun da topluma pahalıya mal olmasına şaşırmamak lazım. RAND Avrupa’nın beyin takımının hesaplamalarına göre: Yorgun çalışanlar Alman Ekonomisine her yıl 57 milyar Euro’ya mal oluyor.

 

Bunun çözümü basit lakin pek rağbet görmüyor: “Yavaşlama”. Michael Kastner:

“Her yıl; telefonunuzu kapatacağınız, saati kontrol etmeden ışığa, isteğinize & ruh halinize göre yaşayacağınız 3 hafta güzel bir başlangıç olabilir. “diyor.

 

Kaynak: http://www.bild.de/wa/ll/bild-de/unangemeldet-42925516.bild.html

 

Uğurkan Bozkurt

Basılı & Online Yayınlar Koordinatörlüğü Aktif Üye