Kopenhag’ın Bisiklet Trafiğindeki Ani Yükseliş

 

 

kopenhag-da-bisiklet-trafigi-otomobil-trafigini-gecti-213096-5

qwe

Kopenhag’da  bisiklet trafiğini kaydetmekle görevli 20’den fazla kalıcı sensörün dışında, Kopenhag Belediyesi de iki yılda bir kapsamlı sayımlar yapıyor & Eylül ayındaki sayımda ulaşılan rakamlar olağanüstü.

 

Belediye’nin şehir merkezine giriş trafiğini saymaya başlamasından bu yana ilk kez, bisikletlerin sayısı otomobillerden daha fazla. Nitekim, yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, bu yıl geçen yıla oranla 35.080 daha fazla bisiklet sayıldı & toplam bisiklet sayısı 265.700’e ulaştı.

 

Şüphesiz bu, Belediye’nin ısrarcı politikasının & En İyi Uygulama altyapısına yapılan yatırımın değdiğinin göstergesi. Şehir son on yılda fazlasıyla ileriye gitti. Bisikletle taşımacılığı birinci tercih haline getirmek için; altyapıya, tesislere & en önemlisi bisiklet köprülerine 1 milyar Danimarka Kronu (134 milyon €) ekstra yatırım yaptı.

 

qwert

 

Kopenhag’da ikamet edenlerin ezici bir çoğunluğu, %56’sı, bisikletle seyahat etmeyi tercih ediyor. Geri kalanın %20’si toplu taşımayı tercih ederken sadece %14’ü her gün işe ya da okula arabayla gidiyor.

qwerty

Çevresindeki 22 belediye & Frederiksberg şehrinden, Kopenhag’daki iş ya da okullarına nasıl ulaştıklarına baktığımızda da rakamlar etkileyici. Gelenlerin; %41’i bisikletle, %27’si toplu taşımayla & %26’sı da arabayla şehre ulaşımını sağlıyor.

KAYNAK: http://www.copenhagenize.com/2016/11/meteoric-rise-in-bicycle-traffic-in.html

Uğurkan BOZKURT

Basılı & Online Yayınlar Koordinatörlüğü Aktif Üye