İYİ BİR İK’CI NASIL OLMALIDIR ?

hr

                                                     

 

Günümüzde hangi amaçla kurulduğu fark etmeden bütün kurumların başarılı ve istikrarlı bir şekilde ilerleyebilmesi için insan kaynakları departmanı çok önemli bir konum edinmiştir.
İnsan kaynakları departmanı ne yapar ne işlerle uğraşır diye merak ediyorsanız eğer, iş dünyasının gereği işe alım ve personel seçimi, çalışanların eğitimi, örgütsel değişim ve organizasyonun yeniden yapılandırılması konularında planlamaları ve düzenlemeleri yapar. Ayrıca çalışanların azaltılması görevi ve bireyin motivasyonunun artmasını sağlar ve de dolayısıyla çalışma ekibine bağlılık duygusunun doğmasını sağlamak da insan kaynakları departmanının görevidir.Human-Resources-Employment
Peki iyi bir insan kaynakları departmanı çalışanı olmak için gerekli olan kriterler nelerdir?
– Üst yönetim ile çalışan arasında köprü görevi görebilen, yapıcı ve onarıcı olmalıdır.
– Sağduyulu ve duygusal olmalıdır.
– Zekası yüksek olmalıdır.
– Aktif dinlemeyi bilen, iyi bir dinleyici, çalışanlara kulak veren onları her koşulda dinleyen, empati kurabilen ve sabırlı bireylerdir.
– Objektif olmayı başarabilendir.
– İkna yeteneği olmalıdır.
–  Her zaman pozitif olmak için çabalayan insanlardır.
– Problem çözme yeteneği olan, kararlı ve güvenilir kişilerdir.
– Stratejik bakış açısına sahip olan, çalıştığı şirketi, yapılan işi, pazardaki zorlukları iyi anlayan, şirketinin bugün ve gelecekteki hedeflerine uygun olarak İK planlarını düzenleyen kişiler olmalıdırlar.
– Her zaman ulaşılabilir ve kolay iletişim kurulabilen kişiler olmalıdırlar.
– Sonuç odaklı; şirketinin ve yöneticisinin kendisinden beklentilerini iyi anlayan, hedeflerine ulaşmak için planlı çalışan bireyler olması gerekir.
– Kararlı, kolay pes etmeyen, zorluklara karşı yaratıcı çözümler üretip, sınırlarını zorlayan bireyler olmalıdırlar.

İnsan kaynakları departmanı şirket için çok önemli bir departmandır bu nedenle işletmelerin ve üst yönetimde bulunanların insan kaynağı ile ilgili değişimleri iyi okumaları, eksiklikleri tespit etmeleri, başarılı ve sağlıklı ik sistemlerini ve diğer uygulamalarının kurulmasını sağlamaları, kısa ve uzun vadede verimli bir şekilde sürdürmeleri gerekmektedir.

 

İrem AKILLI

İnsan Kaynaklar Koordinatörlüğü-Aktif Üye