INTERRAIL REHBERİ

Interrail, Avrupa kıtasında yer alan 30 ülkede geçerli olan ve satın almış olduğunuz bir tren bileti ile, bu 30 ülke içerisinde istediğiniz ülkeye özgürce bir şekilde ve hemen hemen bir kez ücret ödedikten sonra bir daha ücret ödemeyecek şekilde yaratılmış olan bir trenle seyahat yoludur. Interrail Global Pass bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, Interrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

Interrail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca Interrail bileti olanların bindiği özel bir tren değildir.

   Hangi Ülkelerde Geçerli?

Interrail Global Pass ve Interrail Bir Ülke Pass aşağıda belirtilen 30 Avrupa ülkesinde geçerlidir:

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek*, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ*, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan

       (*) Bir Ülke Pass uygulamasına katılmamaktadır.

Bir sürü de ülke varmış. Şimdi bunların hepsine ayrı ayrı vize mi almam lazım?

- Hayır. Gezeceğin ülkelerin büyük kısmı Schengen Vizesi’ne tabii. Bu nedenle seyahat süreni kapsayan bir Schengen Vizesi alman yeterli. Schengen alanı dışında bir ülkeye ( Örn: İngiltere ) gideceksen o ülkenin de vizesini alman gerekir.

Vize işlemleri yalnızca bordo pasaporta sahip olanlar içindir. Peki ya yeşil pasaportlular ne yapmalı?

- Hayat yeşile güzel. Ne vize ne bir şey var. Seyahatini planla, atla uçağa git.

intre
Interrail Biletimi Nereden Alabilirim?
 

Türkiye’de TCDD ve Gençtur firması Interrail bileti satıyor. Her 2 kurumdan da Interrail biletini alabilirsin. Öğrenci olduğunu ve 26 yaşından küçük olduğunu kanıtladığın müddet indirimli biletten direkt faydalanabilirsin. Biletini ise en erken 3 ay önceden alabiliyorsun.

*** Güncel Interrail bilet fiyatlarına http://www.tcdd.gov.tr/content.php?cntId=262 adresinden ulaşabilirsin.

 

   Biletimin Süresi Ne Kadar? Ne Zaman ve Nereden Başlar?

Interrail Global Pass biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak:

  • 15 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi),
  • 1 Ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi),
  • 1 Ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi),
  • 1 Ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi),
  • 15 gün sürekli geçerli
  • 22 gün sürekli geçerli
  • 1 ay sürekli geçerli olmak üzere 7 farklı şekilde düzenlenmektedir.

Başlama tarihini sen belirliyorsun dolayısıyla yılın herhangi bir gününde yolculuğa başlayabilirsin. Tıpkı başlama tarihinde olduğu gibi Interrail’ini istediğin ülkeden de başlatabilirsin. İstersen Türkiye’den başlatarak  ya da istediğin ülkeye uçakla ya da  başka bir yolla ulaşıp Interrail’ini oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursun.

Ancak Bir Ülke Pass bileti aldıysan biletinin yalnızca  seçtiğin ülke sınırları içerisinde geçerli olduğunu unutma.

 intt

 

   Flexi Sistem Nedir?

Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir. Gezginin belirlediği tarih aralığında Interrail Global Pass biletinde 5, 7, 10 ve 15 gün, Interrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

       Örnek 1 : Global Pass Biletlerinde 1 ay geçerlilik süresi içinde 10 gün geçerli bilet: Interrailciye belirleyeceği 1 aylık tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk yapma hakkı sağlar. Tabi ki bu 10 günü sen belirliyorsun.

      Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya’da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar. Yine istediğin bu 8 günü sen belirliyorsun.

    * Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir.

    * Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.

    * Akşam 19.00 ve sonrasında başlayıp saat 04.00’ten sonra devam edecek seyahatlerde ertesi günün tarihi geçerli olur. Daha detaylıca açıklayacak olursak Saat 19.00’dan sonra direkt bir gece trenine binersen ve bu tren son varış yerine saat 04.00’dan sonra ulaşıyorsa, biletteki Seyahat Takvimi kutularına sadece varış tarihinin yazılması gerekir. Bu aslında Interrail yapan gezginler için bir iyilik ama sık karşılaşılan bir durum değildir.

 Yukarıda aktarılan bilgiler Interrail buzdağının görünen yüzüdür. İnsanlar tüm sistemi oluşturmuş, hazırlamış, pişirmiş, önünüze kadar getirmiş. Tadına bakmak senin elinde. Daha çok merak et, daha çok araştır, çok daha fazla hayal kur.

Unutma YOL AÇIK, YOLA ÇIK!

 

intttt

 

 

Kaan Akan

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü Proje Sorumlusu