Gökteki Venüs

foto1

1930’lu yıllara damgasını vuran, havacılık sanayisinin temellerini oluşturan uçak fabrikalarının bir zamanlar yokluk içerisinde Türkiye’de de kurulduğunu, tasarımlar geliştirilip üretimlerin yapıldığını bilenlerin sayısı her geçen gün azalıyor. Bu durumda sizlere havacılık ve fotoğrafçılık alanlarında önemli çalışmalar yapmış, günümüzde kullandığımız birçok havacılık terimin fikir babası olan Emrullah Ali Yıldız’ın kim olduğundan bahsedebilirim.

foto

Şimdi “Emrullah Âli Yıldız kimdir?” desem çok az kişi tanır. Çoğunluğumuz ise tanımaz. Gökteki en parlak yıldızdan adını alan ‘’Göklerin Venüs’ü’’ nelere öncü olmuş bir bakalım;

– 12 Haziran 1938’de, 14 saat 20 dakika süren bir planör uçuşu yaparak dünya rekoru kırmış bir pilottur ve kırdığı bu rekor o dönemde gazetelere şu şekilde yansımıştır. ‘’Türkkuşu öğretmeni pilot Emrullah Âli Yıldız, Ş-5 planör ile yanında öğretmen adayı Sezai Göksu ile birlikte Eskişehir/ İnönü’de 14 saat 20 dakika havada kalarak rekor kırmıştır. Kalkışını İnönü “C” tepesinden yapan E.Âli Yıldız o yıllardaki dünya rekoru olan 13 saat 59 dakikayı, 21 dakika geçerek geliştirmiştir.’’
– Stüdyoya girip elinize bir buton verilerek ve o butona basarak aynalar aracılığıyla kendi fotoğrafınızı çekebilme gibi keşifleri, Amerika ve Nasa tarafından değerlendirilip patentleri alınarak, günümüzde birçok alanda kullanılan ürünlerin bilinmeyen kaşifidir. (Selfie)
– Dünyada ‘’Yelkenkanat’’ benzeri ilk hava aracını yapan kişidir.
– Otomatik paraşüt açma cihazının (Kap-3) mucididir.

Örnek bir havacı olan Emrullah Âli Yıldız’ın hayatı, havacılığa olan büyük bir aşkla geçmiştir. Havacılığa olan bütün bu aşkı tasarladığı cihazların değerinin bilinmemesiyle, elini tutan birilerinin olmaması nedeniyle hayal olup gitmiştir. Tarihimizde Emrullah Ali Yıldız gibi çok büyük işler başarabilecekken başaramayan o kadar çok insan varken bize düşen ise tarihimize sahip çıkıp bakan değil gören olarak bu değerlere sahip çıkabilmektir.

İrem Akıllı
Basılı ve Online Yayınlar Koordinatörlüğü- Aktif Üye