Finlandiya’da Eğitim Sistemi

Hayallerimin, demokrasinin, gelişmişliğin ve refahın ülkesi Finlandiya, eğitimde de örnek alınacak bir ülke. Finlandiya’nın mevcut eğitim sistemi Uluslararası Öğrenci Değerlendirme programında yıllardır birinci geliyor. Aynı zamanda da bir çok kurum tarafından dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak kabul ediliyor.

fff

 

Üzülerek de olsa belirtmek gerekiyor ki Türkiye sıralamada yıllardır son 5 içerisinde yer alıyor. Bu programda öğrencilerin derslerde gördüklerini; gerçek yaşantıda ne kadar uygulayabildikleri, analitik düşünce yapıları, sorun çözme yetenekleri değerlendiriliyor.

Yani Fin eğitim sisteminde öğrenciler öğrendiklerini kendi yaşantılarına yansıtıyor, sorgulamayı ve araştırma yapmayı öğreniyor.

 

İşte özendiğimiz keşke bizde de olsa dediğimiz Fin eğitim sistemiyle ilgili 7 gerçek: 1-Öğrenciler günde ortalama 4 saat ders görüyorlar ve öğrencilere ödev verilmiyor

  • Oyun saatlerine, spora ve müziğe önemli miktarda yer
  • Dershaneler, özel dersler, etüt merkezleri yok eğitim tamamen öğrenme üzerine
  • Hepimiz biliyoruz ki, öğretmenlerin eğitimdeki yeri yadsınamaz bir gerçek ve Fin eğitim sistemi çok kaliteli öğretmenlere Ülkede anaokulu öğretmenleri dışında tüm öğretmenlere master derecesi zorunlu tutuluyor.

5-Ülkede özel okullara yer yok neredeyse tüm okulların başarı düzeyi aynı. Eğitim harcamalarının tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Bu da bize eğitimde eşitliğe verdikleri önemi fazlasıyla gösteriyor
6- Öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı senesinde hiçbir şekilde not verilmiyor. Bununla birlikte sekizinci sınıfın sonuna kadar not verme zorunluluğu yok. Öğrenciler sadece 16 yaşında ülke genelinde bir sınava giriyor.

7-Öğrenciler 7 yaşında okula başlıyor. 7 yaş öncesinde ailedeki eğitimin yeterli olduğuna inanılıyor.

 

fill

 

Bu şaşırtıcı ve bizim çok da alışık olmadığımız 7 durum yetmezmiş gibi Finlandiya eğitim sisteminde bir ilke daha imza attı ve eğitimde adeta bir reform başlattı.

Peki neymiş bu reform niteliğinde olan uygulama?

Okul müfredatında artık matematik, fizik, kimya, tarih veya diğer dersler olmayacak. Bu alışılmış derslerin yerine olaylar ve olgular disiplinlerarasında hep birlikte incelenecek. Örneğin Sanayi devrimi, coğrafya, tarih, matematik açısından ayrı ayrı incelenecek.

Bizim sürekli yakındığımız ‘Bu konu benim ne işime yarayacak?’ sorunsalından da kurtarma yolunda çalışmalara gidilmiş. Öğrenciler kendi çalışmak ve görmek istedikleri konuları kendileri belirleyecek. Yani öğrenciler sınavlarda istemediği derslerden geçmeye çalışmak zorunda kalmayacak. Sizce de mükemmel değil mi?

Bu harika sistem öncelikle 16 yaş ve üzerindeki öğrenciler ile başlayacak. Değişikliklerin 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Ne diyelim, ne kadar imkansıza yakın olduğunu bilsek de insan hayal etmeden edemiyor. Bizim güzel ülkemiz de böyle bir eğitim sistemine sahip olur mu acaba bir gün?

 

Kaynakça:www.onedio.com

www.eğitimpedia.com

 

 

İdil HOŞGÖR

Basılı ve Online Yayınlar Koordinatörlüğü Aktif Üye